U nas zbliża się zima, a w Afryce pora sucha….

DSC_4498.jpg

 

To trudny czas, wody brakuje, żródła wysychają, jeśli we wsi nie ma studni to trzeba chodzić daleko . Zwykle jest to wtedy stojąca woda, z której zwierzęta piją, w której kobiety piorą, ludzie myją się, a także służy do spożycia. Jest brudna, zanieczyszczona… Obowiązkiem dzieci i kobiet jest dostarczanie do domu wody. Zatem dzieci od najmłodszych lat ” pracują”… Praktycznie nie mają dzieciństwa. Dzieci zwykle jedzą raz dziennie. Jeśli zjedzą posiłek , nie mają prawa upomnieć się o drugi. Zadziwiające jest to,ze mimo ciężkich warunków , uśmiech nie znika z ich twarzy.

9

Reklamy

Informacje o dermatologdlaafryki

dermatologdlaafryki@o2.pl
Obrazek | Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „U nas zbliża się zima, a w Afryce pora sucha….

 1. Wichrowe108 pisze:

  Do „afrykańskich paradoksów” można zapewne zaliczyć fakt, że jedynie Afryka kolonialna zaliczyła skok cywilizacyjny. No i na tym jednym, dziś historycznym, podskoku się skończyło. Ten kontynent niestety został w tyle. Dziś wyraźnie widać, że „afrykańskie” problemy mają swój globalny wymiar. Już nastąpiła faza „wędrówki ludów”., szukania tożsamości etnicznej i politycznej, czas zbrodni, które tylko w telewizyjnych niusach wstrząsają światem. Na ile wystarczy samarytańska pomoc dla Afryki? Budowanie studni, okazjonalne misje medyczne? A na to wszystko zmiany klimatyczne. My być może tego nie dożyjemy, ale kiedyś nastąpi wielki „pierdut”

  Polubienie

 2. Afryka, jak to nazwałeś ” kolonialna” zaliczyła skok cywilizacyjny , ale wynika to jedynie z tego,że po upadku kolonializmu i wyzwolenia ludzi z niewoli, ” niewolnicy” nabyli obywatelstwo państwa kolonialnego. Zatem nabyli też prawo osiedlenia się w państwie , które kolonizowało dany obszar. Stąd jakby widoczny postęp w niektórych regionach, ale na skutek migracji do Europy, do ” nowej ojczyzny” i oczywiście przypływ pieniędzy strumieniem zwrotnym do Afryki. To tak jak u nas w Polsce- ludzie z najbiedniejszych regionów emigrowali do Ameryki, np z dawnej ” Galicji” i strumieniem płynęły dolary do tych regionów itp.
  Cała nadzieja w edukacji społeczeństwa, ale zmiany zachodzą trudno.. Trzeba zmieniać zwyczaje, np. jesli w Afryce, ktoś się wykształci i ma w miare dobrą pracę, to ma tez obowiązek zarobionymi pieniedzmi dzielić sie z rodziną, nie tylko tą najlbiższą , ale i tą bardzo daleką. Zgłaszają się do takiego człowieka coraz to nowi, roszczeniowi” kuzyni”. Myśle,ze to tez jest jedne z czynników blokujacych rozwój…takich czynników jest bardzo duzo. Nędza, rodzi nędzę . Warto pomóc choćby jednej osobie wyrwać się z niej,

  Polubione przez 1 osoba

 3. Jak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wodę mamy w kranie, a dzieci wychowują się w beztrosce i dobrobycie, z myślą o nowym tablecie, a nie sytym posiłku…

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Często nie zdajemy sobie sprawy w jak pięknym i bezpiecznym kraju żyjemy…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s