Ghana

To mój trzeci wyjazd charytatywny. Pierwszy był w Ugandzie, drugi w Kamerunie, a teraz Ghana.Każdy z nich jest inny i każdy z nich w inny sposób mnie zaskakuje. Kiedy wysiadłam na lotnisku w Akrze, a póżniej jechałam z o.Mariuszem Pacułą SVD do siedziby misji pytałam siebie- co ja tutaj robię ? Przecież tutaj „jest” Europa.Samochody na ulicach lepsze niż w moim mieście, sklepy niczym w galerii w Warszawie…..jednak, z każdym kilometrem, gdy oddalałam się od stolicy w kierunku północnym krajobraz i samochody na ulicach zmieniły się diametralnie.Za oknami pojawiły się ubogie lepianki z gliny pokryte strzechą i dzieci bez butów przemierzające kilometry do studni lub rzeki po wodę.Wszechobecna bieda .Północ i południe Ghany różnią się tak bardzo od siebie, że sprawiają wrażenie dwóch odrębnych krain. Celem tej msji były kobiety i dzieci z wioski czarownic.Kobiety, mężczyżni, dzieci oskarżone o czary, którzy ratując życie uciekają do takich enklaw jak Gushiego, czy Gnani.W dniu naszego przyjazdu w nocy we wsi zjawiło się czterech mężczyzn oskarżonych o czary. Fetysz po dokonaniu obrzędów uznał dwóch za czarowników, którzy musieli pozostać , zaś dwóch oczyścił z zarzutów i mogli wrócić do wsi. By zrozumieć grozę tego, wystarczyło popatrzeć w przerażone oczy tych, którzy nam o tym opowiadali. Nie udało mi się uniknąć czarów. Kobiety postanowiły mnie też zaczarować.Położyły łyżkę w taki dziwny specyficzny sposób pod drzwiami pokoju, w którym spałam .Zapytałam znajomego pielęgniarza Ghańczyka- co to oznacza? Odpowiedział, że kobiety ze wsi chcą byście do nich wrócili.

dsc_4111dsc_4149dsc_4154dsc_4165dsc_4196dsc_4553

Przypadki dermatologiczne jak wszędzie takie same czy to w Polsce,Ugandzie czy Ghanie….

dsc_3796dsc_3865dsc_4099

Potrzeby z zakresu dermatologii są ogromne, lekarzy praktycznie nie ma. Każdy medyk  , który  ukończy Akademię Medyczną natychmiast wyjeżdża do Europy. Szkoda.

dsc_3921

Kobiety z wioski czarownic, gdy wybraliśmy się do nich na spacer, witały nas radośnie. To było bardzo miłe. 🙂

dsc_4149

Zaczarowana…

0000

Reklamy

Informacje o dermatologdlaafryki

dermatologdlaafryki@o2.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Ghana

 1. Baba Joga pisze:

  Bardzo Cie podziwiam.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Babo Jogo-witam Cię na mojej stronie.Podziwiać nie ma za co 🙂

  Polubienie

 3. Wichrowe108 pisze:

  Każdy z tych wyjazdów ma wspólny mianownik, niesienie pomocy, ale są różne, bo za każdym razem innych ludzi poznajesz, musisz sprostać nowym wyzwaniom

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s