Misja w Rushooka

Pod koniec naszego pobytu w ubiegłym roku w Ugandzie odwiedziłyśmy polską misjonarkę siostrę Angelikę Chyłę. To niesamowita kobieta. Siostra prowadzi misję u stóp Gór  Ruwenzori w miejscowości Rushooka . Założyła szkołę nauki szycia dla najbiedniejszych dziewczyn. Przyjmuje takie młode kobiety, których nikt nie chce nigdzie przyjąć, ponieważ są już prawie dorosłe, a mimo to nie umieją czytać ani pisać, ponieważ nigdy nie chodziły do szkoły. Najczęściej wyalienowane ze swojego środowiska, wykluczone ze swojej społeczności- z różnych powodów. Siostra daje im możliwość edukacji i nauki konkretnego zawodu. Ta niesamowita kobieta, opowiadała nam o dziewczynie wypędzonej przez matkę z domu. Nikt nie chciał jej przyjąć, siostra ją przygarnęła. Po skończeniu szkoły, dziewczyna dostała maszynę do szycia. Siostra stara się każdej uczennicy na koniec dać maszynę, by miała szansę rozpocząć lepsze życie. Spotkała ją  kilka lat póżniej, okazało się, że dziewczyna szyła tak dobrze, iż zyskała  dużo klientek,  Mało tego, zatrudniła trzy kobiety do szycia i rozwinęła swoje małe mikro przedsiębiorstwo.

Siostra prowadzi też hodowlę kóz, królików i kur. Zatrudnia  pastuszków -daje więc zatrudnienie miejscowym.

Prowadzi wraz z innymi misjonarkami- pielęgniarkami, przychodnię dla pacjentów 🙂

Poniżej kilka zdjęć z  pobytu na misji u Siostry Angeliki. Była to akurat niedziela palmowa,  zatem są też zdjęcia z tej uroczystości.   🙂DSC01036

drogowskaz wskazujący drogę do misji.

 

 

DSC00936DSC00942DSC00943DSC00941

 

DSC00961

 

DSC00992

ogród na misji

DSC01020

między szkolnymi budynkami  pięknie zadbany ogród

DSC00944DSC01028DSC01023DSC01026DSC01018DSC01025

To co dziewczyny podczas nauki uszyją, sprzedawane jest w sklepiku misyjnym. Dzieci powyżej, to dzieciaki pani, która jest sprzedawcą, a że jest samotną matką, dzieci są razem z nią w pracy.

DSC00994

Widoki z dziedzińca misji 🙂

 

 

DSC01033

podkładki uszyte przez uczennice…

 

 

DSC00996

króliki i kózki- oczko w głowie siostry Angeliki

DSC01000DSC01001

 

 

 

 

DSC01005

Powyżej plakaty na ścianie poradni, coś w rodzaju „oświaty zdrowotnej”. Ponieważ większość ludzi nie potrafi czytać i pisać,zwykle stosuje się instrukcje obrazkowe….

IMG_9605

Powyżej przychodnia zdrowia u stóp Gór Ruwenzori w Ugandzie.

DSC00951

 

Reklamy

Informacje o dermatologdlaafryki

dermatologdlaafryki@o2.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Misja w Rushooka

  1. Wichrowe108 pisze:

    „dziewczyna szyła tak dobrze, że zyskała dużo klientek, Mało tego, zatrudniła trzy kobiety do szycia i rozwinęła swoje małe mikro przedsiębiorstwo” – W sumie to ja już nie wiem gdzie lepiej… bo w Polsce to by już na starcie nawet na ZUS nie zarobiła. Chyba, że nomen omen „na czarno”

    Polubione przez 1 osoba

  2. wichrowe- Tam nie ma ubezpieczeń społecznych.Nie ma emerytury czy bezpłatnej opieki zdrowotnej,no chyba,ze ktoś z Europy lub z USA przyleci z misją . 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s