Kamerun i dom w Republice Środkowoafrykańskiej

Czas szybko biegnie, zbliża się mój drugi wyjazd misyjny, tym razem będzie to  Kamerun.To już za kilka tygodni :). Systematycznie zbieram leki i środki opatrunkowe i przygotowuję się psychiczne. Dużo czytam o kraju, do którego się wybieram, dzięki temu poznaję zwyczaje tam panujące, choroby, z którymi mogę się spotkać i oceniam zagrożenia-czy w ogóle mogą się pojawić? Generalnie, póki co wszystko przebiega zgodnie z planem. Jedziemy w dużej grupie, razem ze mną będzie 8 lekarzy i jedna studentka medycyny.Trzon grupy stanowią znani krakowscy chirurdzy : pan profesor Andrzej Matyja, dr Jerzy Friedigier, dr Rafał Solecki, dr Georges Kamtoh, anestezjolodzy : dr  Jarosław Garlicki, dr Michał Cicio, okulista dr Darek Tuleja z Koła, studentka medycyny Anna Mydlowska i dermatolog Fundacji  Dzieci Afryki  z Ostrowca Śwętokrzyskiego czyli  ja 🙂

A dziś ,  w Kamerunie przebywają nasi fundacyjni podróżnicy z misją Robert Noga i Teresa Stachowicz. Niebawem wyruszą do Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie zamierzają wspomóc potrzebujących. Zebrali 2650 zł i wybudują za to dom, który niedawno spłonął . Pozwolę sobie przytoczyć , ze strony fundacji ,szczegóły nieszczęścia :

„24 grudnia, w godzinach popołudniowych, kiedy już każdy z nas w świątecznym nastroju zasiadał przy wigilijnym stole, w oddalonym o 6 tys. km Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej stanął w płomieniach dom podopiecznych fundacji. Gdy o 17.30 przybyły na miejsce misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Matki Dobrego Pasterza zastały jeszcze tlący się ogień.

Jeden z chłopców imieniem Bleise szukał garnków, aby coś ugotować. Dziecko wzięło rozżarzone drewienko, które wraz z podmuchem silnego wiatru uniosło się w górę wprost na słomę pokrywającą dach. Wszystko natychmiast zajęło się ogniem. Natychmiast z pomocą samotnej matce i jej dzieciom przybyli sąsiedzi. Zdążyli wnieść łóżko dzieci, które siostry niedawno pomogły im zrobić, bo wcześniej spały na podłodze oraz kilka garnków. Spłonął prawie cały dobytek, w tym przybory szkolne, ubranka, także te do Chrztu i Pierwszej Komunii św., do sakramentów których chłopcy mieli przystąpić nazajutrz tj. w Boże Narodzenie. W czasie dramatycznego popołudnia w domu obecna była mama z małymi dziećmi. Jej niepełnosprawny brat i najstarszy syn byli w mieście.

Obecnie siedmioosobowa rodzina Kariny mieszka u sąsiadów w wynajętym pokoju. Nie posiadają już materaców, ale dostali pościel i maty na podłogę oraz ubrania.

Los rodziny poruszył serca polskich misjonarek oraz Dzieci Afryki. Już niedługo, bo w drugiej połowie stycznia, przedstawiciele fundacji przybędą do Bouar, aby jak co roku w ramach MISJONERY pomóc i sprawić radość miejscowym dzieciom. Tym razem pragniemy w nowym roku podarować rodzinie Kariny nowy dom. Za kilka dni zostanie wyrównany teren, po czym rozpocznie się

W wyniku przeprowadzonej akcji pomocy
na odbudowę domu i jego wyposażenie pozyskaliśmy 2.695 zł
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! ”

 

Niesamowite jest to, że możemy razem zrobić tak wiele…..Mam nadzieję, że już niedługo zobaczymy zdjęcia nowego domu, a  moje przygotowania do drugiego wyjazdu misyjnego przbiegną bez przeszkód  🙂

 

Reklamy

Informacje o dermatologdlaafryki

dermatologdlaafryki@o2.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Kamerun i dom w Republice Środkowoafrykańskiej

 1. Impnujące. Życzę powodzenia

  Polubione przez 1 osoba

 2. goldenbrown pisze:

  Z całego serca życzę, by kolejna misja przebiegła bez zakłóceń!

  Polubione przez 1 osoba

 3. Wichrowe108 pisze:

  Będziemy trzymać kciuki i niecierpliwie oczekiwać opowieści !

  Polubione przez 1 osoba

 4. U stóp Benbulbena (Dagmara) -dziękuję i witam 🙂

  Polubienie

 5. Wichrowe-to już za cztery tygodnie,troszkę się boją,ale gdy wsiądę do samolotu lęk minie 🙂

  Polubienie

 6. goldenbrown- dziękuję 🙂

  Polubienie

 7. smartswiat.wordpress.com -dziękuję i witam 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s