Duże brzuszki małych dzieci….

Choroby tropikalne-SCHISTOSOMATOZA

Zapewne część z nas, oglądająca zdjęcia małych dzieci z Afryki ,zastanawia się – dlaczego  mają tak duże brzuszki? Otóż większość z nich jest zakażona pasożytem z rodzaju Schistosoma, który  pasożytuje w splotach żylnych miednicy mniejszej  i tkankach człowieka. Zakażonych  jest na świecie bardzo dużo ludzi, około 700 mln,z czego choruje około 200 mln.

Pasożyt przenika przez skórę podczas kąpieli w zanieczyszczonej wodzie.Na skórze pojawia się wysypka grudkowa i świąd.Wysypka utrzymuje się kilka dni.Następnie przywry pasożyta dojrzewają w żyle wrotnej i naczyniach żylnych krezki, i pojawiają się objawy ogólne:nieregularna gorączka,kaszel,bóle nadbrzusza,pokrzywka i przemijające obrzęki twarzy,dołączają się stany zapalne dróg moczowych lub przewodu pokarmowego.W końcowym okresie dochodzi do powiększenia wątroby,która to w konsekwencji daje powiększony brzuszek dziecka, z czasem pojawia się ciężkie uszkodzenie wątroby i jej marskość.

W leczeniu  stosuje się prazykwantel ,ale dzieci te do lekarza nie trafiają 😦

10606237_957561480927357_4397103323999568613_n 1796008_984427758240729_7000246737075446128_o

Jak zapobiegać zakażeniom? Unikać kąpieli w wodach słodkich ,ale jak to uczynić skoro nie ma innego zbiornika wody w pobliżu? Dlatego własnie tak ważny jest dostęp do bieżącej wody,do studni.Niestety ,nie w każdej wiosce w Afryce jest studnia, a właśnie do obowiązków dzieci jest przynoszenie wody i to często, niestety ,z takich własnie zanieczyszczonych zbiorników, oddalonych o kilka lub kilkanaście kilometrów od osady.

1377280_735441996472641_1451426949_n

Reklamy

Informacje o dermatologdlaafryki

dermatologdlaafryki@o2.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Duże brzuszki małych dzieci….

 1. bognna pisze:

  Moglam bezposrednio logowac sie z mojego blogu na Twoj blog, a teraz jest to niemozliwe.
  Nie wiem dlaczego?

  Polubienie

 2. Tutaj na wordpressie nie zmieniałam ustawień,może na bloxie coś się zadziało?

  Polubienie

 3. bognna pisze:

  Nie mam pojecia:(
  Ale logowanie nie dziala.

  Polubione przez 1 osoba

 4. TotiMada pisze:

  Dlaczego murzynki w afryce mają takie wielkie brzuchy? Jak to się dzieje, co to powoduje? Czy to przez jedzenie, zakażenie, pasożyty? Zaskakująco u podstaw leży proces fizjologiczny, który występuje u każdego z nas i dotknąć może również każdego. W takim razie jak się nazywa sama patologia tego procesu?

  Odpowiedź brzmi: opuchlizna głodowa.

  Ciekawi jak to się w ogóle dzieje? Głodowa i taki brzuch? Otóż okazuje się, że ten duży, z pozoru „tłusty” brzuch tak naprawdę wypełniony jest „wodą”. Zaraz zaraz. Jak to? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  W wielkim uproszczeniu. Fizjologicznie istnieje część układu krążenia jakim jest mikrokrążenie. Jest to sieć malutkich kapilarów (średnica mierzona w mikrometrach), odchodzących od najmniejszych tętniczek, których zadaniem jest zaopatrywanie poszczególnych tkanek w krew i substancje odżywcze, usuwanie metabolitów komórkowych i CO2 oraz regulacja temperatury ciała. Skupmy się jednak na wymianie substancji pomiędzy kapilarami, a tkankami. Nie wdrążając się w szczegóły, za filtrację oraz resorpcję, zgodnie z hipotezą Starlinga, odpowiadają ciśnienie filtracyjne (oparte na ciśnieniu osmotycznym) oraz onkotyczne (oparte na stężeniu białek we krwi).

  Kiedy spada podaż białek z pożywienia, organizm wykorzystuje własne zasoby tego składnika pokarmowego. Odbija się to na stężeniu białek krwi, co powoduje spadek ciśnienia onkotycznego, przez co filtracja z kapilar do tkanek się zwiększa. Za filtracją kryje się również przechodzenie wody do tkanek. Co się zatem dzieje z tym nadmiarem wody? Jest on gromadzony w jamie otrzewnowej, czyli jamie jamy brzusznej. (Nieodzownym skutkiem filtracji jest również zmniejszenie objętości krwi krążącej).

  Długotrwały stan hipoproteinemii, skutkuje pojawieniem się skrajnego wodobrzusza, a biorąc pod uwagę patogenezę, nazywa się opuchlizna głodowa.

  Polubienie

 5. Strasznie smutne to wszystko 😦

  Polubione przez 1 osoba

 6. zwyklytata pisze:

  Bardzo fajny blog. Doceniam Twoja pracę. Od stycznia zmierzam wspierać finansowo Kasisi, aby choć trochę pomóc. Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s